Primorski slovenski biografski leksikon

Konavli Valentin, politični delavec, r. 16. jul. 1885 v Pevmi, u. 4. jan. 1929 v Celju. Oče Valentin, mati Marija Terpin. Bil je kovaški pomočnik, nato livar, po Tumovih besedah »samouk-proletarec«. Po vstopu H. Tume v JSDS 1908 je postal uslužbenec bolniške blagajne v Gorici, kmalu nato pa član odbora Organizacije socialistične mladine za Goriško. Isto leto se je poročil z Marijo Perko. 1915 je bil vpoklican k 97. pešpolku; bil je v Galiciji, na Ogrskem, številnih zalednih krajih; 1917 se je zdravil v Gradcu zaradi oči. Po vojni je poiskal člane svoje družine v avstr. begunskih taboriščih in se skupaj z njimi nastanil v Strnišču (Kidričevu). Tu je nadaljeval politično-sindikalno delo in bil med ustanovitelji izobraževalnega društva Svoboda. Pisal je prispevke za Naprej, Delavsko politiko in Socialista, poleg tega je bil aktiven v zadružništvu. Služboval je v raznih krajih kot vodja Borze dela, nazadnje kot šef ekspoziture Borze dela v Celju. Tu je bil tudi član ravnateljstva Celjske mestne hranilnice.

Prim.: Krstne matice v Pevmi; mrliška matica v Celju; J. Petejan, Spomini na socialistično gibanje na Goriškem pred prvo svet. vojno, GorZb 1947–57; korespondenca H. Tumi; Delavska politika 5. jan. 1929; H. Tuma, Iz mojega življenja, Lj. 1937.

Ivan Vogrič

Vogrič, Ivan: Konavli, Valentin (1885–1929). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi920620/#primorski-slovenski-biografski-leksikon (13. april 2024). Izvirna objava v: Primorski slovenski biografski leksikon: 19. snopič Dodatek B - L, 4. knjiga. Ur. Martin Jevnikar Gorica, Goriška Mohorjeva družba, 1993.

Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine