Primorski slovenski biografski leksikon

Kogoj Marija, uršulinska sestra Jasna, teologinja in zgodovinarka, r. 12. sept. 1944 v Ročinju, zdaj živi v Rimu. Oče Ivan, poštar, mati Frančiška Jurman, gospodinja. Osn. š. v Ročinju, niž. gimn. v Kanalu ob Soči, višjo v Novi Gor. z maturo 1964. V uršulinski samostan v Škofji Loki je vstopila 1. okt. 1964 in že 25. istega meseca odšla v postulat v Varaždin. Tu je napravila časne zaobljube (za tri leta) 26. apr. 1967 in že naslednjega dne odšla v študijsko hišo v Zagrebu kot junioristka. Obiskovala je dveletni katehetski tečaj na Katehetskem inštitutu in diplomirala. Od 2. okt. 1969 je nadaljevala juniorat v Lj. in študirala na Teol. fak. in jo končala 1975. Študij je nadaljevala in na isti fak. 1984 dosegla magisterij s specializacijo v zgod.-patrološki skupini. Vmes so jo predstojnice poslale 5. sept. 1974 na novoustanovljeno podružnico v Desklah, kjer je bila predstojničina namestnica do 21. avg. 1978, ko je bila imenovana za predstojnico v Izoli. V obeh krajih je poučevala verouk, od 1969 pa je bila katehistinja na štirih lj. župnijah. Iz Izole je odšla v Pariz na izpopolnjevanje franc. jezika (20. sept. 1984 do 9. avg. 1985). Nato je bila v Rimu zaradi »tretje probacije« (večne zaobljube je izpovedala 7. okt. 1972 v Logu pri Vipavi). 1. sept. 1986 je nastopila službo v Nadškof. arhivu v Lj., predavala zgod. Cerkve na Teološko-pastoralnem tečaju ter poučevala verouk na Žalah. – V jeseni 1990 (17. sept.) so jo poklicali v Rim v generalno hišo Rimske unije, kjer pripravlja gradivo za zgod. Rimske unije uršulink, ki bo kmalu praznovala 100-letnico obstoja. Na pobudo papeža Leona XIII. so se 1900 razni uršulinski samostani (tudi slov.) združili v mednar. redovno ustanovo s središčem v Rimu in z imenom Rimska unija sv. Uršule. – L. 1992 je s. K. v Rimu obhajala srebrni jubilej redovniških zaobljub. Ob tej priliki se je o svojem razgibanem življenju in delu pogovarjala z ured. Družine pod naslovom Ambasadorka naše domovine (17. maja 1992). – K. je napisala naslednje knjige: Rešilno znamenje našega časa, Lj., uršulinski provincialat 1974; Uršulinke na Slovenskem, ista založba 1982; Glej to Srce, Katehetski center – salezij. Knjižice št. 108, Lj. 1990. – Bila je tudi provincialna svetovalka od 29. jun. 1981 do 3. jun. 1990 ter voditeljica juniorata od 4. nov. 1986 do sept. 1990.

Prim.: Poročilo župnij. urada Ročinj; Družina 17. maja 1992 s sl.; podatki provincialne tajnice s. Marije Terezije Žužek s Provincialata uršulink Rimske unije, Mekinje pri Kamniku 9. jun. 1993 župniku Jožku Kraglju v Vipavi.

T. P.

Požar, Tone: Kogoj, Marija (1944–). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi920550/#primorski-slovenski-biografski-leksikon (28. september 2021). Izvirna objava v: Primorski slovenski biografski leksikon: 19. snopič Dodatek B - L, 4. knjiga. Ur. Martin Jevnikar Gorica, Goriška Mohorjeva družba, 1993.

Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine