Domanjko Petrič, Aleksandra (1960–)
Vir: osebni arhiv

Novi Slovenski biografski leksikon

DOMANJKO PETRIČ, Aleksandra (rojstno ime Aleksandra Domanjko), veterinarka (r. 8. 3. 1960, Celje). Oče Stamenko Jovanović, kemik, mati Kristina Vera Domanjko, fotografinja.

Otroštvo je preživljala v Celju, kjer je obiskovala osnovno šolo in gimnazijo. Kot dijakinja je bila članica Konjeniškega kluba Celje, tekmovalka v preskakovanju ovir ter članica slovenske in jugoslovanske mladinske ekipe. Opravila je tudi izpit za vaditelja jahanja in bila 1976 imenovana za 7. športnico Celja. Po maturi 1979 se je vpisala na ljubljansko biotehniško fakulteto (tedanji VTOZD za veterinarstvo), kjer je diplomirala 1985. Po diplomi je bila najprej eno leto zaposlena pri Jugoinspektu v Ljubljani, nato pa 1986–88 kot terenska veterinarka na Veterinarski postaji Laško. Magistrski študij je opravila na Veterinarski fakulteti Univerze v Ljubljani (1988–91) in se vmes mesec dni izpopolnjevala na šoli za kmetijstvo in veterino (College of Agriculture and Veterinary Sciences) v Nairobiju v Keniji. Magisterij je zaključila 1991 z zagovorom dela Ultrazvočno vodena biopsija ledvice pri psu. Podiplomski študij je nadaljevala z doktorsko disertacijo Ehokardiografska študija levega srčnega prekata pri psih, ki jo je uspešno končala 1994. Vmes se je 1992 izpopolnjevala na veterinarski kliniki (Veterinary Medical Teaching Hospital) v Davisu v Kaliforniji (Združene države Amerike, ZDA) in šoli za veterino (Royal Dick School of Veterinary Studies) v Edinburgu na Škotskem. 1993 je opravila strokovni izpit. Na isti ustanovi v Kaliforniji se je kot Fulbrightova štipendistka dodatno izobraževala še 1994–95. Po vrnitvi iz ZDA se je 1995 zaposlila kot asistentka z doktoratom pri predmetu Bolezni in zdravstveno varstvo mesojedov na Kliniki za male živali Veterinarske fakultete v Ljubljani. 2004 je bila izvoljena v naziv docentke, naslednje leto pa je pridobila naziv eksperta za področje veterinarske kardiologije pri evropski agenciji za zdravila (EMA). 2008 je pri Veterinarski zbornici Slovenije pridobila strokovni naziv klinični specialist za področje malih živali. 2013 je bila izvoljena v naziv izredne profesorice. 2013 je pri Veterinarski zbornici postala specialistka medicine psov in mačk. V tistem letu se je krajši čas izpopolnjevala na oddelkih za slikovno diagnostiko za kardiologijo dunajske veterinarsko-medicinske univerze.

1986–88 je bila članica Kinološkega društva Celje, kjer je bila tudi predavateljica in vodnica reševalnega psa, vzrejni referent pa je bila v obdobju 1986–92. V Kinološkem društvu Ljubljana, enoti za reševalne pse, je delovala kot veterinarka in vodnica reševalnega psa (1988–94). Poleg tega je bila v obdobju 2005–07 aktivna v Slovenskem društvu retrieverjev, kjer je bila članica vzrejne komisije. Delovala je tudi v Mednarodni organizaciji reševalnih psov, v kateri je bila članica Komisije za znanost in raziskave (2007–09). Deset let (2003–13) je bila aktivna tudi v Društvu reševalnih psov Slovenije, kjer je bila prav tako veterinarka, predavateljica prve pomoči psom za vodnike reševalnih psov in vodnica reševalnega psa. 1989–2016 je bila članica Slovenskega združenja veterinarjev malih živali, od 1995 je članica evropskega združenja za veterinarsko kardiologijo (European Society of Veterinary Cardiology), v katerem je od 2019 tudi članica upravnega odbora združenja, 2016–20 je bila članica Strokovne komisije Veterinarske zbornice Slovenije. Na oddelku za interno veterinarsko medicino malih živali in konj veterinarske fakultete v Skopju je bila 2014–16 vabljena predavateljica iz kardiopulmonalne medicine psov in mačk.

Njena posebna zasluga je uvedba in razvoj veterinarske ultrazvočne diagnostike in veterinarske kardiologije, ki se pred 1989 v Sloveniji ni izvajala. Pri tem je uvedla abdominalno ultrazvočno diagnostiko pri psih, mačkah, konjih in eksotičnih živalih, ultrazvočno vodene punkcije in ehokardiografske preiskave (ultrazvočna preiskava srca). Na področju veterinarske kardiologije je uvedla štiriindvajseturno in brezžično merjenje EKG, merjenje arterijskega tlaka ter implantacije srčnih spodbujevalnikov. Njeno področje raziskav so tudi dilatativna kardiomiopatija, miksomatozna degenerativna bolezen srca, oksidativni stres ter vnetje in imunski odziv pri psih v srčnem popuščanju kot tudi analiza elektromehanskih dogodkov v srcu pri zdravem in bolnem srcu.

Dela

Dilated cardiomyopathy in Doberman Pinschers: survival, cause of death and a pedigree review in a related line, Journal of veterinary cardiology (Lormont), 4, 2002, 17–24 (soavtorja Polona Stabej, Aleš Žemva).
The canine sarcoglycan delta gene: BAC clone contig assembly, chromosome assignment and interrogation as a candidate gene for dilated cardiomyopathy in Doberman dogs, Cytogenetic and genome research (Basel), 111, 2005, 140–146 (s soavtorji).
Characterization of the canine desmin (DES) gene and evaluation as a candidate gene for dilated cardiomyopathy in the Dobermann, Gene (Amsterdam), 340, 2004, 241–249 (s soavtorji).
Polycystic kidney disease : a review and occurrence in Slovenia with comparison between ultrasound and genetic testing, Journal of feline medicine and surgery (London), 10, 2008, 115–119 (soavtorja David Černec, Marko Cotman).
Comparison of high definition oscillometric and Doppler ultrasonic devices for measuring blood pressure in anaesthetised cats, Journal of feline medicine and surgery (London), 12, 2010, 731–737 (soavtorice Petra Zrimšek, Jerneja Sredenšek, Alenka Seliškar).
Two-dimensionally-guided M-mode and pulsed wave Doppler echocardiographic evaluation of the ventricles of apparently healthy cats, Journal of veterinary cardiology (Lormont), 14, 2012, 423–430 (soavtorja Mark Rishniw, William P Thomas).
Comparison of high definition oscillometric and Doppler ultrasound devices with invasive blood pressure in anaesthetized dogs, Veterinary anaesthesia and analgesia (New York), 40, 2013, 21–27 (soavtorice Alenka Seliškar, Petra Zrimšek, Jerneja Sredenšek).
Plasma coenzyme Q10 concentration, antioxidant status, and serum N-terminal pro-brain natriuretic peptide concentration in dogs with various cardiovascular diseases and the effect of cardiac treatment on measured variables, American journal of veterinary research (Chicago), 78, 2017, 447–457 (s soavtoricami).
Markers of oxidative stress in dogs with heart failure, Journal of veterinary diagnostic investigation (Columbia), 29, 2017, 636–644 (s soavtorji).
Systemic inflammation in dogs with advanced-stage heart failure, Acta veterinaria Scandinavica (Kopenhagen), 60, 2018, 1–9 (soavtorice Tajda Lukman, Barbara Verk, Alenka Nemec Svete).
Cestnik, Vojteh: Domanjko Petrič, Aleksandra (1960–). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi1023820/#novi-slovenski-biografski-leksikon (20. april 2024). Izvirna objava v: Novi Slovenski biografski leksikon: El. izd.. Ur. Petra Vide Ogrin, ur. redakcije Barbara Šterbenc Svetina Ljubljana, Znanstvenoraziskovalni center SAZU Slovenska akademija znanosti in umetnosti, 2013-2022.

Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine