Caserman, Petra (1953–2012)
Vir: © Letopis Lutkovnega gledališča Maribor, Maribor, 1995

Novi Slovenski biografski leksikon

CASERMAN, Petra (rojstno ime Petra Zandomeni, vzdevek Lučka), lutkovna igralka in animatorka (r. 15. 6. 1953, Maribor; u. 20. 5. 2012, Maribor). Oče Jože Zandomeni.

Končala je srednjo vzgojiteljsko šolo v Mariboru in bila sprva zaposlena kot vzgojiteljica v vrtcu Pobrežje v Mariboru. Od prve predstave novoustanovljenega Lutkovnega gledališča Maribor (LGM) Leteča krava (premiera 28. novembra 1974) je sodelovala kot gostujoča igralka in 1976 postala stalna članica šestčlanskega ansambla LGM. Ustvarila je vloge v šestinosemdesetih predstavah. Glede na opise kolegov v letopisu LGM (1995) je bila »izredno emotivna igralka z odlično animacijo«. Posebej odmevne vloge je ustvarila v predstavah Hruške gor, hruške dol (1976), Pesem gre na zmenek (1978) (obe Frana Puntarja), Mala čarovnica Otfrieda Preusslerja (1983), Bajka o kraljevih češnjah Luka Paljetka (1986), Pepelka Darke Čeh in Sabine Šinko (1992), naslovno vlogo v Regratovi roži Ferija Lainščka (1994), bila je izjemna Kolombina v Solzi, polni smeha (1991), Babica v Žogici Marogici (1994), Jedrt v Pekarni Miš Maš (1997), Nizozemska Butalka v Butalcih Pavla Poláka (1997), ki so prepotovali vso Slovenijo in nasmejali občinstvo tudi na tujem, celo na Tajvanu, Pepe Lučka v Zvezdici Zaspanki (1998), Mama v predstavi Kraljična na zrnu graha (2005), Nana v Čarobnem čembalu (2006). Prav tako je blestela v predstavah za najmlajše Uganke, zanke Jožice Roš (1990), Ko pride zvezda Ludvika Střede in Pavla Poláka (1993) ter Kužek in sonček Ludvika Střede (2001); pa v predstavah za starejše, kakršni sta Martin Krpan Frana Levstika (1999) in Ostržek Jerneja Lorencija (2007). V svoji zadnji predstavi, Zelišča male čarovnice (2012), je oživila Veverico, Mamo miš in Čarovnico Macafuro. S predstavo, ki žari od prijazne navihanosti in radoživosti ter je tudi prispodoba za njeno igralsko držo, je zaokrožila bogato lutkovno pot.

Na festivalu PIF v Zagrebu je 1976 prejela nagrado za vlogo Branjevke v predstavi Hruške gor, hruške dol, 1987 je prejela nagrado za vlogo Dvornega norčka v Bajki o kraljevih češnjah v Bugojnu na Bienalu jugoslovanskega lutkarstva, 2009 je prejela priznanje ob osemdesetletnici svetovne lutkovne organizacije UNIMA.

Dela

Vloge (kjer ni posebej zapisano, vloge v predstavi niso bile posebej poimenovane)

Branjevka (Frane Puntar: Hruške gor, hruške dol, režija Edi Majaron, LGM, 1976).
Pesmica (Frane Puntar: Pesem gre na zmenek, režija Edi Majaron, LGM, 1978).
Igralka, Kraljica, Dvorni norček (Luka Paljetak: Bajka o kraljevih češnjah, režija Edi Majaron, LGM, 1986).
Kolombina (Janez Jemec: Solza polna smeha II., režija Janez Jemec, LGM, 1991).
Igralka, Šivilja, Dobra vila, Pepelka (Darka Čeh: Pepelka, režija Edi Majaron, LGM, 1992).
Regratova roža (Feri Lainšček: Regratova roža, režija Matija Milčinski, LGM, 1994).
Babica (Jan Malík: Žogica Marogica, režija Tine Varl, LGM, 1994).
Nizozemska Butalka (Pavel Polák: Butalci, režija Pavel Polák, LGM, 1997).
Jedrt, Miši (Svetlana Makarovič: Pekarna Mišmaš, režija Matija Milčinski, LGM, 1997).
Pepe lučka, Človek iz gumija, Tretja zvezda, Papiga (Frane Milčinski - Ježek: Zvezdica Zaspanka, režija Edi Majaron, LGM, 1998).
Kraljica (Katarina Klančnik Kocutar po motivih Hans Christiana Andersena: Princesa na zrnu graha, režija Andreja Kovač, LGM, 2005).
Mama, Nana (Simon Robinson: Čarobni čembalo, režija Saša Jovanović, LGM, 2006).

Dela

Vloge (kjer ni posebej zapisano, vloge v predstavi niso bile posebej poimenovane)

(Stevan Pešić: Leteča krava, režija Bojan Čebulj, LGM, 1974).
(Jože Pengov, Ottfried Preussler: Mala Čarovnica, režija Danilo Vranc, LGM, 1975).
(Zděnek Florian: Tobija, režija Bojan Čebulj, LGM, 1975).
(Marijan Tršar, Bojan Čebulj: Bajka o dedku mrazu, režija Bojan Čebulj, LGM, 1976).
(Svetlana Makarovič: Hiša tete Barbare, režija Bojan Čebulj, LGM, 1976).
Branjevka (Frane Puntar: Hruške gor, hruške dol, režija Edi Majaron, LGM, 1976).
(Edi Majaron: Ježek in Ježon, režija Bojan Čebulj, LGM, 1977).
(Ivan Bakmaz: Klobuček in Klobučica, režija Bojan Čebulj, LGM, 1977).
(Bela Bartok: Leseni princ, režija Edi Majaron, LGM, 1977).
Mati, Lakaj, Pripovedovalka (Ljudska: Pegam in Lambergar, režija Edi Majaron, LGM, 1977).
(Bojan Čebulj: Maksimiljan Grozni, režija Bojan Čebulj, LGM, 1978).
Lampiris (Elżbieta Burakowska, Jan Wilkovski: Ni lahko biti pes, režija Danilo Vranc, LGM, 1978).
Pesmica (Frane Puntar: Pesem gre na zmenek, režija Edi Majaron, LGM, 1978).
Babica, Druga pudlica (Rade Pavelkić: Rdeča kapica in zbegani volk, režija Bojan Čebulj, LGM, 1978).
Maček, Miška, Vaščan (Svetlana Makarovič: Pekarna Mišmaš, režija Danilo Vranc, LGM, 1979).
Petelin (po pravljici bratov Grimm Bojan Čebulj: Štirje godci, režija Bojan Čebulj, LGM, 1979).
(Jana Kolarič: Festival zvonil in ropotal, režija Bojan Marinec, LGM, 1980).
(Svetlana Makarovič: Kosovirja na leteči žlici, režija Danilo Vranc, LGM, 1980).
(Libuše Tittelbach: Zajček Dideldajček, režija Tine Varl, LGM, 1980).
Komar, Muca, Deklica (Ivan Bakmaz: Zmešana barvica, režija Bojan Čebulj, LGM, 1980).
(Zděnek Florian: Tobija, režija Bojan Čebulj, LGM, 1981).
Drejček (Vid Pečjak, Blaž Lukan: Drejček in trije marsovčki, režija Janez Jemec, LGM, 1982).
(Alenka Goljevšček: Hiša, režija Tine Varl, LGM, 1982).
Kača, Sara, Lin-Pei (Janez Jemec: Izgubljeni nosek, režija Janez Jemec, LGM, 1982).
Matjaž (Leopold Suhodolčan: Čudežna srajca, režija Danilo Vranc, LGM, 1983).
Jasna, Trol (Janez Jemec: Kamen Poguma, režija Janez Jemec, LGM, 1983).
Pavliha (Nace Simončič: Kljukčeve počitnice, režija Tine Varl, LGM, 1984).
Ostržek (Jelena Sitar: Lesena zgodba, režija Jelena Sitar, LGM, 1984).
Snežinka (Janez Jemec: Nočna zgodba, režija Janez Jemec, LGM, 1984).
Kolombina (Janez Jemec: Solza, polna smeha, režija Janez Jemec, LGM, 1985).
Žogica (Jan Malík: Žogica nogica, režija Bojan Čebulj, LGM, 1985).
Igralka, Kraljica, Dvorni norček (Luka Paljetak: Bajka o kraljevih češnjah, režija Edi Majaron, LGM, 1986).
Belorepka, Vesoljčica (Miroslav Slana - Miros: Zajček in vesoljčica, režija Danilo Vranc, LGM, 1986).
(Rade Pavelkić: Zgodba o levjih zobeh, režija Bojan Čebulj, LGM, 1986).
(Janez Jemec: Zmaj Bimbobaj, režija Janez Jemec, LGM, 1986).
Lisica, Koklja, Pišče (Jan Wilkowski: Trdoglavček, režija Bojan Čebulj, LGM, 1987).
Joli (Jelena Sitar: Armando in Joli, režija Jelena Sitar, LGM, 1988).
Doktorica žolna, Zajček Bosopetnik, Kosmata copata (Jana Kolarič: Tri lutkovne zgodbe, režija Bojan Čebulj, LGM, 1988).
Kača, Sova, Lakota, Vesoljčica (Miroslav Slana - Miros: Zajčki bežijo v gore, režija Danilo Vranc, LGM, 1988).
Ra-te (Janez Jemec: Nenavadna zgodba, režija Janez Jemec, LGM, 1989).
Mišek (Janez Jemec: Pojedina pri smetnjaku, režija Janez Jemec, LGM, 1989).
Žena, Jelen (Zlatko Krilić: Pravljica o velikanu Mrazku, režija Tine Varl, LGM, 1990).
Igralka (Jožica Roš: Uganke, zanke …?, režija Jožica Roš, LGM, 1990).
Želva, Mravlja, Kača, Paglavec, Pišče (Zlatko Krilić: Jajce, režija Bojan Čebulj, LGM, 1991).
Luna, Miška (Ava Lokošek: Muc vasuje, muc se ženi, režija Tine Varl, LGM, 1991).
Kolombina (Janez Jemec: Solza polna smeha II., režija Janez Jemec, LGM, 1991).
Kozica Belka, Raca Amalija (Danilo Vranc, Jan Grabowski: Volk in sedem kozličev, režija Danilo Vranc, LGM, 1991).
Pripovedovalka, Mama (Edi Majaron: Čarobni studenec, režija Edi Majaron, LGM, 1992).
Igralka, Šivilja, Dobra vila, Pepelka (Darka Čeh: Pepelka, režija Edi Majaron, LGM, 1992).
Kuharica, Mama (Darka Čeh: Stopicljaj, režija Jelena Sitar, LGM, 1992).
Igralka, Prodajalka (Ludvik Středa, Pavel Polák: Ko pride zvezda, režija Pavel Polák, LGM, 1993).
Burkla (Jana Synková: Mala čarovnica, režija Katarina Zahradniková, LGM, 1993).
Mačka Micka (Pavel Polák, Concerto Grosso, režija Pavel Polák, LGM, 1994).
Regratova roža (Feri Lainšček: Regratova roža, režija Matija Milčinski, LGM, 1994).
Babica (Jan Malík: Žogica Marogica, režija Tine Varl, LGM, 1994).
(Jelena Sitar: Porcelanasta muca, režija Jelena Sitar, LGM, 1995).
Taščica, Opica (Franjo Frančič: Pravljice, kje ste?, režija Pavel Polák, LGM, 1996).
Pekovka, Stoječa ura (Bina Štampe Žmavc: Ure kralja Mina, režija Matija Milčinski, LGM, 1996).
Nizozemska Butalka (Pavel Polák: Butalci, režija Pavel Polák, LGM, 1997).
Jedrt, Miši (Svetlana Makarovič: Pekarna Mišmaš, režija Matija Milčinski, LGM, 1997).
Pepe lučka, Človek iz gumija, Tretja zvezda, Papiga (Frane Milčinski - Ježek: Zvezdica Zaspanka, režija Edi Majaron, LGM, 1998).
(Fran Levstik: Martin Krpan, režija Edi Majaron, LGM, 1999).
Jan, Druga vila, Pehtrna (Marjan Pungartnik: Sonček, kje si?, režija Pavel Polák, LGM, 1999).
Palčica, Veverica (Svetlana Makarovič: Škrat Kuzma, režija Samo M. Strelec, 1999).
Svetlin, Škropilnica (Bina Štampe Žmavc: Gosenica Ernica, režija Matija Milčinski, LGM, 2000).
Gost, Mož s kravo, Fant z gosjo, Mož (Hans Christian Andersen: Kakor napravi stari je zmeraj prav, režija Matjaž Latin, LGM, 2001).
Sonček (Ludvik Středa: Kužek in sonček, režija Tine Varl, LGM, 2001).
Jan, Superman (Bina Štampe Žmavc: Strah Buholin, režija Aleš Novak, LGM, 2001).
Četrta glava (Jana Milčinski: Marjetica in zmaj, režija Matija Milčinski, LGM, 2002).
Mama, Franček, Pozorka (Breda Varl: Franček na kolesu, režija Breda Varl, LGM, 2003).
Lisičica, Večja rusica, Polžek, Lisica (Blaž Lukan (po ljudskih motivih): Zverinice iz Rezije, režija Tine Varl, LGM, 2004).
Mati, Duh (Pavel Polák: Lepotica in zver, režija Pavel Polák, LGM, 2005).
Kura Kokodesa (Bina Štampe Žmavc: O kuri, ki je izmaknila pesem, režija Miha Alujevič, LGM, 2005).
Kraljica (Katarina Klančnik Kocutar po motivih Hans Christiana Andersena: Princesa na zrnu graha, režija Andreja Kovač, LGM, 2005).
Mama, Nana (Simon Robinson: Čarobni čembalo, režija Saša Jovanović, LGM, 2006).
(Katarina Klančnik Kocutar: Na kolesu z motorjem, režija Breda Varl, LGM, 2006).
Igralka, Polžek, Mačka (Katarina Klančnik Kocutar: Ringaraja, režija Ajda Valcl, LGM, 2006).
Sraka Sofija (Mojca Osojnik: Kako je gnezdila sraka Sofija, režija Ajda Rooss, LGM, 2007).
Lutka v cirkusu, Zvitorepka Vran, Prvi človek (Jernej Lorenci (po Carlu Collodiju): Ostržek, režija Jernej Lorenci, LGM, 2007).
Kraljica, Vojaki, Turška vojska, Ptice (Katarina Klančnik Kocutar: Kralj Matjaž, režija Breda Varl, LGM in Slovensko narodno gledališče Maribor, 2008).
Volk, Kaktus, Krtača, Oče (Niko Grafenauer: Pedenjped, režija Ajda Valcl, LGM, 2008).
Mama Miš, Veverica Zlatka, Čarovnica Kordula, Gad, Polhi (Polonca Kovač: Zelišča male čarovnice, režija Klemen Markovčič, LGM, 2010).

Viri in literatura

Letopis Lutkovnega gledališča Maribor, Maribor, 1995.
Klančnik Kocutar, Katarina: Caserman, Petra (1953–2012). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi1022600/#novi-slovenski-biografski-leksikon (19. junij 2024). Izvirna objava v: Novi Slovenski biografski leksikon: El. izd.. Ur. Petra Vide Ogrin, ur. redakcije Barbara Šterbenc Svetina Ljubljana, Znanstvenoraziskovalni center SAZU Slovenska akademija znanosti in umetnosti, 2013-2022.

Komentiraj posredujte nam svoj komentar ali predlog za izboljšavo vsebine