Primorski slovenski biografski leksikon

Koršič Mirko (Friderik), pravnik, ekonomist, publicist, pomorski gospodarstvenik, r. 18. jan. 1914 v Gor., u. 12. dec. 1981 v Lj. Oče Mirko, sodnik (gl. čl.), mati Cecilija Železnik iz Škednja pri Trstu. Osn. š. in klas. gimn. v Gor., kjer je maturiral 1932. Istega leta se je z očetovo družino preselil v Lj. Tam se je vpisal na Pravno fak. in prom. 1937, nato opravil še enoletni abiturientski ekonomski tečaj. Od 27. avg. 1938 do 30. jul. 1940 prakticiral pri notarju Pliberšku v Cerknici z enoletno prekinitvijo, ko je v Mrbu. odslužil vojaški rok. Od 1. jan. 1940 do 24. dec. 1941 delal v Direkciji za zunanjo trgovino in industrijo v Bgdu. Ker je sodeloval v NOB, ga je 24. dec. 1941 aretirala Nedićeva specialna policija zasedenega Bgda. Ko so ga 27. mar. 1942 izpustili iz zapora, je pobegnil čez mejno reko Savo v Pavelićevo Hrvatsko. Brez dokumentov je prepotoval vso NDH, pri prehodu hrv.-slov. meje zasedenega lj. ozemlja so ga aretirali ital. orožniki. Od apr. do konca maja 1942 bil zaprt v lj. zaporih pod obtožbo delovanja v organizacijah jsl. emigrantov iz It. Iz lj. zaporov so ga prepeljali v zapore v Castelfranco Veneto, jul. istega leta pa v taborišče za civilne interniranee v Manfredoniji pri Bariju. Spomladi 1943 so ga prepeljali v podobno taborišče v Ferramonti di Tarsia v Kalabriji, kjer je ostal do razpada It., ko je pobegnil in se skozi nemško fronto prebil na stran zaveznikov. Dec. 1943 je preko Taranta prišel v taborišče NOV v Carbonari pri Bariju. Apr. 1944 je bil dodeljen Uradu za zvezo NOVJ z zavezniškimi komandami v Neaplju za Srednji vzhod, nato poslan s posebno zaupno misijo v Rim, oz. z E. Kocbekom v Vatikan. Po izpolnitvi misije je bil dodeljen Nacionalnemu komiteju osvoboditve Jsle. (NKOJ) na Visu. Okt. 1944 na lastno prošnjo poslan v Sjo. v Glavni štab NOV, kjer je delal kot vojni dopisnik v propag. odd. do zavzetja Trsta, ko je postal namestnik komandanta Radia svobodni Trst. 15. maja 1945 demobiliziran in imenovan za direktorja Radia Trst. Pri PNOO v Trstu deloval do 30. nov. 1947, ko je bil premeščen na Vojno upravo jsl. cone STO v Kopru. Tu zaposlen od 1. dec. 1947 do 31. mar. 1948, nato so ga premestili na Izvršni OLO v istem mestu. Tu ostal do 15. febr. 1949. Zatem skoraj šest let urejal slov. redakcijo Radia Koper. Od 1. jan. 1955 sekretar Sveta za gosp. pri OLO Koper, nato tudi namestnik načelnika Tajništva za gosp. in komunalne zadeve OLO Koper. Do 20. okt. 1955 je bil direktor za plan pri OLO Koper. Pri OLO Koper zaposlen do 21. avg. 1957. Dne 5. jun. 1957 imenovan za vršilca dolžnosti direktorja v podjetju Pristanišče Koper. Ko mu je 25. nov. 1964 iztekel mandat, je bil v istem podjetju imenovan za pravnega svetnika, kar je ostal do upokojitve 1972. K. se je že zgodaj uveljavil v športu, posebno v sabljanju. 1938 se je kot član drž. reprezentance udeležil olimpijskih iger v Berlinu in svet. prvenstva v Parizu. Že v gimn. letih se je posvetil borbi za osvoboditev Gorice In Trsta. Prvo desetletje po osvoboditvi je bil predvsem pravnik, organizator v Trstu, nato pa pravnik-ekonomist v Kopru. Specializiral se je v pomorskem pravu in bil soustvarjalec zakonodaje in ekonomije slov. in jsl. pomorstva. Bil je tudi med ustanovitelji nove luke v Kopru in sodeloval pri njeni ureditvi. Bil je glavni pobudnik pri uvajanju proste carinske cone v Kopru in stalni član skupščine Društva za proučevanje napredka in pomorstva Jsle. Bil je tudi pobudnik za ustanovitev lista Gosp, pri katerem je sodeloval z dopisi. 1975 je izdal pri Lipi v Kopru delo Trideset let slovenskega pomorstva (1945–1975), ki je prvi zaokrožen pregled slov. pomorstva in priobalne dejavnosti. Zadnja leta se je posvetil zbiranju podatkov NOVJ v južni Italiji.

Prim.: Podatki brata dr. Marjana Koršiča; nekaj podatkov prispeval M. Šah; Gosp 15. jan. 1982; Knjiga 75, 368–69.

V-č

Koršič, Verena: Koršič, Mirko (1914–1981). Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi1015250/#primorski-slovenski-biografski-leksikon (22. februar 2019). Izvirna objava v: Primorski slovenski biografski leksikon: 8. snopič Kacin - Križnar, 2. knjiga. Ur. Martin Jevnikar Gorica, Goriška Mohorjeva družba, 1982.

Komentiraj posredujte nam vaš komentar ali predlog za izboljšavo vsebine