Primorski slovenski biografski leksikon

Fortuna Loris, pravnik, politik, r. 21. jan. 1924 v kraju breno pri Bergamu, u. 5. dec. 1985 v Rimu. Gimn. je obiskoval v Vidmu, kjer se je med drugo svet. vojno vključil v odporniško gibanje. Bil je zaprt v Gor., od tu pa je bil dec. 1944 odpeljan v koncentracijsko taborišče Bernau na Bavarskem. Po vojni je končal študij prava in se posvetil odvet. službi. Polit. je delal v KPI, 1956 je iz te stranke izstopil in se pridružil PSI. Takrat je tudi odstopil kot mestni svetovalec v Vidmu, s somišljeniki je ustanovil krožek »Calamandrei« in revijo Politica e cultura. Revija je posvečala veliko pozornost Slov., zlasti njih umetnosti. 1963 je bil izvoljen v rimski parlament in v polit. javnosti je postal poznan s predlogom zakona o razporoki. Jun. 1972 je skupaj z nekaterimi socialističnimi poslanci pripravil osnutek zakona o zaščiti slov. jezikovne skupnosti v It.

Prim.: M. Waltritsch, Sreč 6/1971, št. 31, 140–42; Enc Sje 3, 133; PDk 16. nov. 1971; Tov 29. nov. 1972; PDk 28. nov. 1975; 10. jun. 1976; 6. dec. 1985; Komunist 21. maja 1982

B. Mar.

Marušič, Branko: Fortuna, Loris. Slovenska biografija. Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Znanstvenoraziskovalni center SAZU, 2013. http://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi1009600/#primorski-slovenski-biografski-leksikon (23. februar 2019). Izvirna objava v: Primorski slovenski biografski leksikon: 19. snopič Dodatek B - L, 4. knjiga. Ur. Martin Jevnikar Gorica, Goriška Mohorjeva družba, 1993.

Komentiraj posredujte nam vaš komentar ali predlog za izboljšavo vsebine